Råsunda, 2011-07-11 19:00
AIK - Halmstad
The golden twins hade show senast. Upprepning på måndag?
Inför AIK – Halmstads BK: Fjärde raka?
AIK, med sprängfyllt självförtroende, tar emot ett sönderfallande Halmstad på Råsunda. Upplagt för enkel hemmaseger. Eller?
Allsvenskan är framme vid halvtid. För AIK:s del har den första halvan av säsongen bjudit på både toppar och dalar. Den senaste tidens fina resultat, med två raka bortasegrar, har dock givit både ett lugn åt spelartruppen och häng på den absoluta toppstriden i Allsvenskan.
I senaste omgången vann Gnaget borta mot just Halmstad med 3-1, efter en storslagen uppvisning av firma Bangura-Bangura-Mutumba. Halmstad tog förvisso ledningen, men kvällen var AIK:s och segern var helt odiskutabel.
AIK fortsätter på den inslagna vägen
Nu vänder alltså Allsvenskan och AIK tar emot Halmstad hemma på Råsunda. Gnaget får tillbaka Robert Åhman-Persson som saknades senast. Ivan Turina är tillbaka från sitt skadeuppehåll och satt på bänken sist. Nu har kroaten en hel träningsvecka i kroppen och en mycket intressant konkurrenssituation mellan honom och Kenny Stamatopoulos har uppstått.
Andreas Alm och tränarstaben väljer förmodligen att fortsätta på den inslagna vägen, med ett rakt 4-4-2 där Pavey och pånyttfödde Mutumba tar hand om varsin kant och med Mohamed- och Teteh Bangura framåt. Ett enkelt men mycket vägvinnande spelsätt.
Halmstad med ny tränare
Om det råder harmoni i det svartgula lägret, kan man säga att det är raka motsatsen hos Halmstad. Klubben har inlett årets säsong på ett nästintill horribelt sätt och befinner sig i ett mycket prekärt läge, med endast en seger på femton försök och med åtta poäng till säker mark. HBK:s satsning på spanska importer har inte burit frukt och i veckan fick även tränaren, Pep Clotet Ruiz, lämna sitt uppdrag. Pep ersätts tillsvidare av Jens Gustafsson, som närmast kommer från klubbens U21-lag.
Även om Halmstad är hjälplöst sist i tabellen, så saknas det inte intressanta spelare i truppen. De små spelgenierna Michael Görlitz och Kujtim Bala är två exempel som AIK måste se upp med. Även anfallsparet, med vindsnabbe Marcus Olsson och Joe Sise, håller hög klass.
Fullt fokus ger seger
AIK:s självförtroende är på topp och man jagar fjärde raka segern. Halmstad, å andra sidan, jagar första segern sedan den 14 maj. På förhand låter det som att Gnaget har vinsten som i en liten ask, men fotboll är som bekant aldrig förutsägbart. HBK:s tränarbyte kan ge truppen en nytändning, men ett fullt fokuserat AIK skall kunna plocka med sig tre poäng från måndagens drabbning. Tre poäng som skulle innebära en trevlig inledning på höstsäsongen.
27. I Turina
16. M Lorentzson
6. A Miloševic
2. N Backman
4. N Johansson
14. K Pavey
8. D Tjernström
5. R Åhman Persson
9. M Kayongo-Mutumba
20. M Bangura
19. I Bangura
Avbytare: 13. K Stamatopoulos, 7. H Daníelsson, 21. A Catovic, 3. P Karlsson
MICKE WIDERBERG
2011-07-10 13:00:00
ANNONS:
Artikelkommentarer
Lokomotiv:
Att säga att Marcus Olsson håller hög klass är att ta i så att det kommer bajs i byxan.
2011-07-10 13:07:44
ANNONS:
Fler artiklar om AIK
Inför AIK – Halmstads BK: Fjärde raka?
AIK
AIK, med sprängfyllt självförtroende, tar emot ett sönderfallande Halmstad på Råsunda. Upplagt för enkel hemmaseger. Eller?
2011-07-10 13:00:00
Silly Season sommaren 2011: Walker på väg bort?
AIK
Här uppdaterar vi regelbundet alla rykten som rör spelare som länkas till eller från AIK under sommarens transferfönster.
I botten av sidan finns en klarare rapport av Silly Season-händelserna spelare för spelare i klassisk Svenskafans-ordning.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
2011-07-10 12:25:00
Gästkrönika: TV4 - alla fattar, utom ni!
AIK
TV4 är en Ulv i fårakläder. Frågan är om det inte är den farligaste mediakanal vi har. Aftonbladet och Expressen är sedan länge av de flesta av oss avfärdade som oseriösa snaskblaskor. Tv kanaler som trean och femman har aldrig försökt vara något annat än en blandning av Hänt i veckan och Veckorevyn i TV-format. TV4 däremot, är en snaskblaska i rörlig form förklädd till seriös TV kanal.
2011-07-07 23:55:00
AIK:s överklagan avslås!
AIK
Tävlingsutskottet beslutade idag kl. 14.00 att AIK:s överklagan inte kommer att behandlas.
2011-07-07 14:31:00
Spelarbetyg: The Banguras - Kungarna av Tylösand
AIK
Andra bortasegern i rad efter ytterligare ett 0-1 läge i matchen och Banguras fortsätter att glänsa. Hela laget visar upp en fantastisk stabilitet och har sedan offensiv spetskompetens i framförallt Mutumba, Banguras och Pavey. På det hela taget åker AIK hem med en rättvis trepoängare i bagaget och nu vänder serien.
2011-07-04 07:56:00
Banguras och Mutumba bakom tredje raka
AIK
Ånyo sköt Bangura AIK till en trepoängare. Och åter igen var det Martin Mutumba som var dirigenten i en välspelad svartgul vinst, där samarbetet spelarna emellan nådde nya höjder.
– Det här är det bästa jag sett AIK spela tillsammans i år, sa Stuart Baxter till Canal+ efter matchen.
2011-07-03 22:39:00
Inför: Halmstad BK - AIK
AIK
Två raka segrar, varav en på bortaplan med assist av Mutumba har gett en ordentlig boost till dom SM-guld drömmar som AIK:s supportrar haft efter varje hemmaseger. När serien vänder väntar ett dubbelmöte med seriejumbon Halmstad, och det skulle kunna tala för att trenden fortsätter. Den spanska invasionen blev en flopp och nu väntar en Stockholmsk sådan. Förhoppningsvis med bitter eftersmak även den.
2011-07-03 02:20:00
Spelarbetyg: Trelleborgs FF - AIK
AIK
Den första segern på bortaplan i årets Allsvenska är ett faktum, och det var en väldigt välsmakande sådan. Bland utropstecknen fanns Per Karlsson som fick hastigt fick hoppa in, och så våra allt mer producerande kantspelare Kenny Pavey och Martin Mutumba. Fortsatt tungt för Trelleborg som mycket väl kan lämna Allsvenskan vid seriens slut.
2011-06-27 01:05:00
Buuuuhoooooooooooo, AIK skrämmer bort Skånespöket!
AIK
AIK bärgar 3 poäng i Trelleborg sedan 2005 och vi har häng på toppen! Mutumba tog fram 2Lax9 takterna i andra halvlek och bidrog med två assist och föredömligt arbete.
2011-06-26 22:41:32
Inför Trelleborgs FF – AIK: Dags för trendbrott?
AIK
Hemma bra, borta sämst. Så sammanfattas AIK:s säsong bäst. På söndag får dock de svartgula en ny chans att bryta den hemska bortatrenden, då man reser till Skåne för match mot ett Trelleborgs FF i fritt fall.
2011-06-25 15:35:00