Avspark om:  

Halmstad - Brage, TV4 Sport

SENASTE NYTT

MEST LÄST

Annonsering

Annonsering

Annonsering

Tyskland - Norge
Fredag 31 augusti kl 09:00
Nordkorea - USA
Fredag 31 augusti kl 12:30
Lottning
Fredag 31 augusti kl 13:00
Allsvenskan: studio
Fredag 31 augusti kl 18:45
BK Häcken - Åtvidabergs FF
Fredag 31 augusti kl 19:00
Studio: Superettan
Fredag 31 augusti kl 19:00
Örebro SK - Djurgårdens IF
Fredag 31 augusti kl 19:00
Halmstads BK - Ik Brage
Fredag 31 augusti kl 19:15
Chelsea FC - Atletico Madrid
Fredag 31 augusti kl 20:30
FSV Mainz 05 - Spvgg Greuther Fürth
Fredag 31 augusti kl 20:30
Kashima Antlers - Vissel Kobe
Lördag 01 september kl 12:00
West Ham United - Fulham FC
Lördag 01 september kl 13:45
1. FC Nürnberg - Borussia Dortmund
Lördag 01 september kl 15:30
Malmö FF - Mjällby AIF
Lördag 01 september kl 16:00
Rc Celta De Vigo - Osasuna
Lördag 01 september kl 16:00
Swansea City - Sunderland
Lördag 01 september kl 16:00
Tottenham Hotspur - Norwich City
Lördag 01 september kl 16:00
West Bromwich Albion - Everton FC
Lördag 01 september kl 16:00
Wigan Athletic - Stoke City
Lördag 01 september kl 16:00
Lyon - Valenciennes FC
Lördag 01 september kl 17:00
Real Zaragoza - Malaga
Lördag 01 september kl 18:00
Torino - Us Pescara
Lördag 01 september kl 18:00
Fortuna Düsseldorf - Borussia Mönchengladbach
Lördag 01 september kl 18:30
Manchester City - Queens Park Rangers
Lördag 01 september kl 18:30
Deportivo La Coruna - Cf Getafe
Lördag 01 september kl 20:00
Fc Sochaux - Hsc Montpellier
Lördag 01 september kl 20:00
Bologna FC - AC Milan
Lördag 01 september kl 20:45
Mallorca - Real Sociedad
Lördag 01 september kl 22:00
Kvartsfinal
Torsdag 30 augusti kl 09:00
Gruppspelslottning
Torsdag 30 augusti kl 17:45
CSKA Moskva - AIK
Torsdag 30 augusti kl 19:00
Newcastle United - Atromitos Athinon
Torsdag 30 augusti kl 21:00
Tyskland - Norge
Fredag 31 augusti kl 09:00
Nordkorea - USA
Fredag 31 augusti kl 12:30
Lottning
Fredag 31 augusti kl 13:00
Allsvenskan: studio
Fredag 31 augusti kl 18:45
BK Häcken - Åtvidabergs FF
Fredag 31 augusti kl 19:00
Studio: Superettan
Fredag 31 augusti kl 19:00
Örebro SK - Djurgårdens IF
Fredag 31 augusti kl 19:00
Halmstads BK - Ik Brage
Fredag 31 augusti kl 19:15
Chelsea FC - Atletico Madrid
Fredag 31 augusti kl 20:30
FSV Mainz 05 - Spvgg Greuther Fürth
Fredag 31 augusti kl 20:30
Allsvenskan: studio
Fredag 31 augusti kl 21:00
Studio: Superettan
Fredag 31 augusti kl 21:15
Kashima Antlers - Vissel Kobe
Lördag 01 september kl 12:00
West Ham United - Fulham FC
Lördag 01 september kl 13:45
1. FC Nürnberg - Borussia Dortmund
Lördag 01 september kl 15:30
Malmö FF - Mjällby AIF
Lördag 01 september kl 16:00

Annonsering

13:00: Se lottningen av Europa League - direkt på fotbollskanalen.se

AIK och Helsingborg är med i Europa League.. Nu kan de få möta lag som Inter, Liverpool och Marseille. I morgon lottas grupperna - och fotbollskanalen.se sänder direkt från 13:00.

Seedningsgrupperna

Seedningsgrupp 1
Liverpool
Inter
Lyon
Atlético Madrid
PSV Eindhoven
Tottenham
Bayer Leverkusen
Bordeaux
Twente
Marseille
Sporting
Stuttgart

Seedningsgrupp 2
FC Köpenhamn
Panathinaikos
Athletic Bilbao
Fenerbahce
Napoli
Udinese
Rubin Kazan
Basel
Metalist Kharkiv
Club Brugge
Hapoel Tel Aviv
Hannover 96

Seedningsgrupp 3
Lazio
Rosenborg
Newcastle
Borussia Mönchengladbach
Levante
Dnipro Dnipropetrovsk
Steaua Bukarest
Sparta Prag
Young Boys
Genk
Partizan
Viktoria Plzen

Seedningsgrupp 4
AIK
Helsingborg
Maritimo
Rapid Wien
Academica
Anzhi
Maribor
AEL Limassol
Ironi Kiryat Shmona
Molde
Videoton
Neftchi Baku

ws

Läs mer

Det kan bli riktigt stora fotbollsfester på Råsunda och Olympia i höst. I morgon lottas de svenska lagen in i sina respektive grupper och de kan få möta lag som Liverpool, Tottenham, Inter, Napoli, Marseille, Athletic, Atletico Madrid, PSV, Newcastle och Lyon. Fotbollskanalen.se sänder direkt från 13:00.

Lagen har redan delats upp i seedningsgrupper och både Helsingborg och AIK hamnade i den fjärde seedningsgruppen vilket lovar tufft motstånd men som sagt - chans till stora matcher. I första seedningsgrupp återfinns lag som Liverpool, Inter, Sporting, titelförsvarande Atlético Madrid, Marseille och Tottenham.

I andra gruppen kan de svenska lagen få möta Athletic, Napoli, Fenerbahce och FC Köpenhamn medna tredje seedningsgruppen har lag som Lazio, Newcastle och Borussia Mönchengladbach.

13:00 på fotbollskanalen.se.

TV4 Sport och TV4 Sport Xtra sänder massvis av matcher från hela turneringen.

+ Textstorlek
Publicerad 2012-08-31, kl 00.23

Läs och se mer

Annonsering

Annonsering

Annonsering

Annonsering

Annonsering

D.C. United - New York Red Bulls
Torsdag 30 augusti kl 02:05
Halmstad BK - IK Brage
Fredag 31 augusti kl 19:00
Häcken - Åtvidaberg
Fredag 31 augusti kl 19:00
Örebro - Djurgården
Fredag 31 augusti kl 19:00
Halmstad - IK Brage
Fredag 31 augusti kl 19:20
Celta Vigo - Osasuna
Lördag 01 september kl 16:00

Annonsering

Annonsering

Annonsering