Succé för prins Daniels lopp

Något annat ord än succé passar inte för att sammanfatta söndagens lopp för de yngsta under Prins Daniels beskydd. över 700 barn i åldrarna sex till tolv år sprang prinsens lopp.

Efter loppet var det trångt i målgången när de små löparna skulle få medalj av bland andra också prinsen. Samtidigt armbågades föräldrar med tevefilmare och fotografer om utrymmet för att ta bilder av det historiska ögonblicket.

Hagaloppet, som också hade premiär, lockade 170 löpare som sprang 5 eller 10 kilometer.

– Det var knepigt att få ihop det hela med tanke på att barnloppet blev övertecknat och att vi fick många efteranmälningar, säger Annika Engström, ordförande i AIK Friidrott, som arrangerade loppen. Startsträckan var väldigt kort för detta projekt, som började på vårkanten, men med facit i hand är vi mycket nöjda med våra lopp. Det var god stämning, soligt väder, och vi lärde oss mycket inför framtida lopp.

Prins Daniel var mycket nöjd med dagen och då särskilt de båda barnloppen. Ella Fallope och AIK Friidrotts ordförande, Annika Engström, överlämnade nummerlapp nr 1 och loppets medalj till prinsen.

Bland löparna i Hagaloppet noterades bl.a. Daniel Tjernström och AIK Fotbolls vd Thomas Edselius.

Loppen var en del av den stora satsningen Idrottens dag i Hagaparken, där barnen fick prova på ett trettiotal idrotter, bland annat friidrott, fotboll och boule i AIK-familjens regi. Allt i skenet av strålande sol och kunglig glans.

AIK Friidrotts Caroline Cedergren tillsammans med favoriten Daniel Tjernström.

Vi hoppas att Idrottens dag i Hagaparken fortsätter nästa år. AIK Friidrott tackar Radisson Blu Hotel och AIK Fotboll för fina priser.

Text: Urban Dahlberg

Damer motion 10 km

1. Marcela Cifuentes Setterwall – 00:45:13
2. Karin Engström, AIK – 00:47:32
3. Emma Östberg – 00:49:29
4. Lotta Larsson – 0:52:15
5. Jenny Bobille-Vaucher, Stockholm – 00:56:07
6. Kristin Nygårds – 00:57:21
7. Anna Priar, Stockholm – 00:58:34
8. Josefin Ek – 00:58:37
9. Elisabet Schüberg – 01:00:19
10. Susanne Lidzen, Bergshamraskolan – 01:00:27
11. Pernilla Dahlin – 01:02:38
12. Anna Iwarsson – 01:03:54
13. Maja Axén, Solna – 01:05:24
14. Sofia Sjerling, Bromma – 01:05:29
15. Anna Grönlund Krantz, Stockholm – 01:07:49
16. Emma Wiklund, Tegen Crossfit – 01:08:41

Damer motion 5 km

1. Johanna Bjermkvist – 00:18:47
2. Jennie Sahlin – 00:20:58
3. Bethany Thompson – 00:21:49
4. Wilma Frankenberg, USK Ringette – 00:23:57
5. Malin Bengtsson, Iorganize.se – 00:24:00
6. Anna Westling Söderström, Gävle – 00:24:46
7. Petra Sporrong, Hägersten – 00:25:42
8. Kajsa Frankenberg, USK Ringette – 00:26:33
9. Karin Myhrberg, Sundbyberg – 00:27:48
10. Mikaela Hermansdotter – 00:28:16
11. Madelene Schoug, Lund – 00:28:33
12. Stine Sörnskog – 00:28:39
13. Sarah Wigg, Sundbyberg – 00:28:57
14. Athina Genaridou, Stockholm – 00:29:19
15. Weronika Levin Przygoda, Stockholm – 00:29:29
16. Leila Afrasiabi, Solna – 00:29:31
17. Linn Bergman, Sundbyberg – 00:29:44
18. Laura De Maria – 00:29:44
19. Ann Fondin-Sjöström, AIK Fotboll AB – 00:30:02
20. Lovisa Axefors – 00:30:05
21. Jana Emmerich – 00:30:27
22. Ellinor Hedman, Solna – 00:30:52
23. Nilo Aharian, Solna – 00:31:02
24. Inna Matsaniolik – 00:31:16
25. Lili Sabel, Bergshamraskolan – 00:31:44
26. Anna Tsyrkulenko, Solna stad – 00:32:09
27. Cecilia Lärnvåg – 00:32:24
28. Monica Engkvist, Team MoTo – 00:33:50
29. Ulrika Stertzell, Backvägen1&2 – 00:34:04
30. Esther Eklund – 00:34:20
31. Maria Lundberg – 00:34:23
33. Wictoria Wikström – 00:35:02
34. Tove Griffin, Solna – 00:36:03
35. Victoria Lin, Stockholm – 00:36:05
36. Qiaolin Deng, Stockholm – 00:36:12
37. Gun-Britt Rask, Vasalund – 00:36:17
38. Siv Karlsson, Svenska Danssportförbundet – 00:36:26
39. Dina Shojaei, Solna – 00:37:51
40. Ingrid Landwall, Gymmix Sundbyberg – 00:39:26
41. Sepideh Zafar, Solna stad – 00:39:58
42. Kerstin Levin, Stockholm – 00:50:58
43. Julia Rundbom, Stockholm – 01:07:32
44. Inga Bohlin, Stockholm-Bromma – 01:07:32

Herrar motion 10 km

1. Jörgen Axelsson – 00:37:31
2. Stefan Måhl – 00:40:33
3. Kristoffer Janze – 00:40:45
4. Erik Unevik, Capio – 00:41:56
5. Henrik Vernersson, Sundbyberg – 00:41:58
6. Björn Sjölund, KPMG – 00:42:05
7. Fredrik Hallstan, Kungsholmen – 00:42:57
8. Daniel Tjernström, AIK Fotboll – 00:43:28
9. Magnus Johansson – 00:43:58
10. Stefan Häll, Swedbank – 00:44:03
11. Jesper Rönnlund, Fortum – 00:44:23
12. Fredrik Wallin Vester, AIK – 00:44:37
13. Magnus Nygren – 00:45:04
14. Magnus Lundgren – 00:45:06
15. Anders Brännström, Stockholm – 00:45:07
15. Carl Berg – 00:45:07
17. Fredrik Bäckström, AIK – 00:45:13
18. Peter Sandström – 00:45:19
19. Daniel Svensson – 00:45:48
20. Björn Österberg, Sundbybergs IK – 00:46:02
21. Jonas Jolhammar, Lillforsen – 00:46:16
22. David Enblom, Solna – 00:46:30
23. Stefan Jansson – 00:47:18
24. Krister Berg – 00:47:43
25. Anders Wijk, Märsta – 00:47:47
26. Joakim Skog, Stockholm – 00:47:48
27. David Ekenbäck – 00:47:50
28. Örjan Ahlberg – 00:47:54
29. Anders Blom – 00:48:13
30. Linus Furubom – 00:48:25
31. Stefan Carlsson, Upplands Väsby – 00:48:30
32. Peter Svensson, Tegen Crossfit – 00:48:32
33. Andreas Ahlkvist, Brandkåren Attunda – 00:48:34
34. Magnus Jensen, Nordea – 00:48:55
35. Håkan Ericson, SBKs Stockholmsavdelning – 00:49:48
36. Peter Andersson – 00:49:55
37. Thomas Blomberg, Årsta – 00:50:28
38. Peter Josefsson, Stockholm – 00:50:34
39. Hans Linder, Solna – 00:51:11
40. Oscar Hedenberg – 00:51:15
41. Mikael Hübinette – 00:51:37
42. Pontus Carlens, Nordea – 00:51:48
43. Mark Stenberg, Vällingby – 00:51:56
44. Göran Backman, AIK – 00:52:05
45. Christoffer Björklund, Solna – 00:52:08
46. Martin Olsson – 00:53:50
47. Christer Sörbom, Åkersberga – 00:55:40
48. Sten Johnels, Kista – 00:56:29
49. Per Larsson, Solna – 00:57:02
50. Stefan Wijk, Rimbo – 00:57:36
51. Brian Priar, Stockholm – 00:58:34
52. Lars Josefsson, Stockholm – 01:00:21
53. Björn Enberg, Stockholm – 01:02:03
54. Johan Fastén, Rimbo – 01:04:40
55. Sven Hedenberg – 01:07:04
56. Tobias Krantz, Stockholm – 01:07:48

Herrar motion 5 km

1. Jonas Hellström – 00:18:25
2. Ted Dahlgren, Kopparberg IF – 00:18:42
3. Mats Blomkvist – 00:18:48
4. William Måhl – 00:19:24
5. Jesper Andersson – 00:21:19
6. Tomas Ericsson, Enskede – 00:21:28
7. Albin Attermo – 00:21:58
8. Ludvig Lindholm – 00:22:08
9. Emil Petersson – 00:22:25
10. Patrick Kinni, RF – 00:22:51
11. Rickard Westerlind, Stockholms Idrottsförbund – 00:22:53
12. Johan Ward, Stadium IF – 00:23:19
13. Jörgen Ljungberg, Phatcrew fighting – 00:23:43
14. Chrishan Ruigi – 00:23:59
15. Mattias Hörger, Solna – 00:24:49
16. Christer Lindberg, Solna – 00:25:02
17. Daniel Kis – 00:25:10
18. Mats Sjöblom, Cardboard Villains – 00:25:22
19. Robin Lundberg – 00:26:17
20. Kim Kassarp, Strängnäs – 00:26:19
21. Johan Brolin, Solna- 00:26:27
22. Johan Wetterberg – 00:26:42
23. Daniel Holmgren – 00:27:11
24. Thomas Edselius, AIK Fotboll – 00:27:29
25. Göran Husén, Sisab – 00:27:52
26. Peter Lamming, Hammarby IF – 00:27:59
27. Pierre Bergendal, Phatcrew fighter – 00:28:09
28. Simon Sundeborg – 00:28:28
29. Nam Lindqvist, Sundbyberg – 00:28:40
30. Olle Arvidson – 00:29:51
31. Patric Wu, Stockholm – 00:30:04
32. Gabriel Sjöblom, Cardboard Villains – 00:30:10
33. Peter Hansson, Skarpnäck – 00:30:26
34. Mikael Olsson, Backvägen1&2 – 00:31:11
35. Jonas Damm, Solna Stad – 00:34:04
36. Lars Rask, Vasalund – 00:36:18
37. Stefan Przygoda, Stockholm – 00:51:42
38. Tommy Lacandler, Team MoTo – 01:02:36

Allmänna Idrottsklubben

Publicerat den 9 september, 2013