Grafiska riktlinjer och pressinformation

AIK:s klubbmärke är varumärkesskyddat och får ej användas utan AIK:s tillåtelse. Det är dock tillåtet att använda AIK-märket i dödsannonser om man inte på något sätt förvanskar det.

Vid frågor rörande klubbmärket, tips på varumärkesintrång mm skicka ett mail till info@aik.se, om tillstånd godkännes ska AIK:s nedan grafiska riktlinjer följas:

AIK:s egna typsnitt – se filmen AIK Display och AIK Siffror:

Presskontakter:

AIK cecilia.wahlman@aik.se
AIK Amerikansk Fotboll info@aikamfotboll.se
AIK Bandy kansliet@aikbandy.se
AIK Basket basket@aik.se
AIK Boule jonas.almquist@aik.se
AIK Bowling bowling@aik.se
AIK Boxning boxning@aik.se
AIK Brottning leon.kissidis@aik.se
AIK Friidrott Annika Engström anen@telia.com
AIK Fotboll stefan.mellerborg@aikfotboll.se
AIK Golf golf@aik.se
AIK Handboll handboll@aik.se
AIK Ishockey oliver.baverlind@aikhockey.se
AIK Innebandy: innebandy@aikinnebandy.se